برخی جریان های سیاسی از دانشجویان استفاده ابزاری می‌کنند

نماینده مردم اراک در مجلس شورای اسلامی گفت: در سال‌های پس از پیروزی انقلاب به ویژه بعد از جنگ تحمیلی و سال‌های بعد از 76 دشمنان اسلام سعی کردند دانشگاه‌ را جلوی نظام قرار دهند.

به گزارش ایسنا، محمدحسن آصفری که در موافقت با استیضاح وزیر علوم سخن می‌گفت عنوان کرد:‌طرح دشمن این بود که چون دانشجویان در زمان شاه با حکومت وقت مبارزه کرده بودند دانشجویان را به مبارزه با جمهوری اسلامی دعوت کنند و به انقلاب لطمه وارد کنند. از سال 76 به بعد بعضی جریانات سیاسی سعی کردند با استفاده ابزاری از دانشجویان کسب قدرت کنند.

وی ادامه داد: این مساله به جایی رسید که در انتخابات مجلس ششم شعارها انتخاباتی نبود بلکه براندازانه بود و منجر به قائله 18 تیر شد که مردم آن را به یاد دارند. البته بسیاری از دانشجویان در همین سال‌ها در مقابل این جریانات ایستادند و جریان‌های فرصت‌طلب نتوانستند دانشگاه‌ها را در مسیری که می‌خواستند قرار دهند.

این عضو کمیسیون امنیت ملی خاطرنشان کرد: 10 سال بعد همان جریان در فتنه 88 به دنبال دانشگاه‌ها رفت و حوادث تلخی را رقم زد و مردم در 23 تیر 78 و 9 دی 88 جواب فتنه‌گران را دادند تا همان اندازه که دانشجویان چشم طمع داشته باشند، نظام چشم امید داشته باشد. نظام دانشجو را سیاسی می‌خواهد و تاکید دارد که باید محیط پرورش علم و پشتوانه اقتصاد باشد و نباید تشنجات سیاسی دانشگاه‌ را آلوده کند.

آصفری خطاب به وزیر علوم گفت: با این انتصابات و بی در و پیکری و انتصابات افراد مساله‌دار نمی‌شود دانشگاه را علمی کرد. ببینید که از سوم مهر 91 تا 23 خرداد 92 چه اتفاقی در دانشگاه‌ها شکل گرفته است. اگر تدبیر نیروهای دلسوز نبود قائله‌ای چون کوی دانشگاه را پیش رو داشتیم. کسانی که برای رسیدن به اهداف شوم خود، دانشگاه را بهترین مکان برای ترویج عقاید ضد دینی و سخره گرفتن آرمان‌هایی که مردم برای آن خون دادند می‌بینند در فضای علمی رخنه کرده‌اند.

نماینده مردم اراک مسائلی چون «توزیع شب‌نامه منافقین، انکار علنی معاد و باورهای دینی، زیر سوال بردن واقعه عظیم عاشورا، توزیع شب‌نامه‌های سیاسی، ممانعت از برگزاری مراسم 13 آبان که روز مبارزه با استکبار جهانی است، جمع‌آوری بنرهای ضدآمریکایی، ترویج کتب پوچ‌گرایی و التقاطی، حمایت از زندانیان و ضدانقلاب» را جزو اقداماتی دانست که نمایندگان مجلس با آن‌ها مخالفند.

او گفت: آیا غیر از این است که با این اقدامات بخواهند قائله‌ای مانند 18 تیر را از دانشگاه‌ها شروع کنند و به سطح جامعه بیاورند؟ بازگرداندن دانشجویان آشوب‌گر که علی‌رغم نظر وزارت اطلاعات که به صراحت گفته بود نباید بیایند چه معنایی دارد؟ اینها کسانی بودند که حکم آن‌ها معاند و معارض و بعضا قاچاقچی مواد بود. به نام دانشگاه نشریاتی را در بیرون از دانشگاه و با عنوان نشریات سلام چاپ کردند. ما هنوز قائله نشریه سلام را فراموش نکرده‌ایم.

آصفری در ادامه نمونه‌ای از استادانی را که به دانشگاه برگشته‌اند مثال زد و گفت:‌ ایشان از عناصر فعال دانشگاه در فتنه 88 و تنها هیات علمی حامی میرحسین موسوی در تهران هستند و سابقه دستگیری در سال‌های 88 و 78 را دارند. ایشان در جریانات فتنه دست داشتند. نمونه‌ای از سخنان ایشان است: ما باید دانشجویی تربیت کنیم که 16 خرداد و سوم تیر بیافریند. اسلامی شدن دانشگاه‌ها موضوعی دسته چندمی است؛ این استاد دانشگاه به دین و مقدسات حرمت‌شکنی کردند و گفتند که ریش مال انسان نیست بلکه مال حیوان است. اینگونه انتصابات و به کارگیری این افراد چه مفهومی دارد؟

این عضو کمیسیون امنیت ملی جمله دیگری از یک استاد کانون را مثال زد و گفت: ایشان می‌گویند من شکلات نیستم، مروارید نیستم، عامل فساد مردها نیستم، وسیله تفریح مردها نیستم، ناموس نیستم بلکه یک زن هستم و انسانی هستم که برابر آفریده شده‌ام. نه بهشت زیر پای من است نه جهنم. افتخار فرستادن مردان به معراج نصیب کس دیگری شود. من می‌خواهم خودم به معراج بروم.

آصفری این صحبت‌ها را خلاف احادیث و روایات پیامبر و روایات قرآنی دانست و افزود: انتصاب افراد مساله‌دار و سوءاستفاده از شبکه‌های ارتباطی نیز مسائل دیگری است که باید عنوان کرد. این افراد با استفاده از شبکه‌های رسانه‌ای به صورت گسترده مطالبی را برای اساتید ارسال می کردند. یک نمونه از آن‌ها که برای 400 نفر از اساتید دانشگاه ارسال شد این است: خروج یک کمپرسی جوانان 18 و 19 ساله از اوین در سال 67 هیچ تعریفی جز جنایت نداشته، من که سال‌ها پیش این را دیدم و به اسم ضرورت انقلابی تعبیر کردم کور بودم؛ چرا سیاه‌نمایی می‌کنند. چه کسی این را دیده؟

او به نشریات دانشجویی نیز اشاره کرد و ادامه داد: این نشریات در آینده به چالشی برای جریان دانشجویی تبدیل می شوند. نمونه‌های بارز آن نه فقط در تهران بلکه در شیراز، اصفهان و مشهد هم هستند و در اکثر دانشگاه‌ها هیچ نظارتی روی آن‌ها نیست؛ گرچه وزیر می‌گوید در هیات نظارت و کمیته‌های انضباطی بررسی می‌شوند اما هستند نشریاتی که اصلا مجوز نگرفته‌اند. ولی با کاغذ و پول دانشگاه مطالب انتقادی و ضددینی را به خورد دانشجویان می‌دهند.

آصفری همچنین عنوان کرد: بعد از اینکه آقای فرجی دانا درخواست ملاقات از آیت‌الله مکارم شیرازی را داشتند و ایشان قبول نکردند یکی از روسای دانشگاه‌ نامه‌ای برای ایشان می‌نویسد و می‌گوید ما دانشگاهیان با شما حوزویان اختلافات اساسی داریم که هیچ‌گاه قابل حل نیست. شما از تشخیص مصالح نظام عاجزید. ایشان نامه‌ای دوصفحه‌ای سراسر اهانت به این مرجع تقلید نوشتند.

نماینده مردم اراک در ادامه اظهارات خود ترویج فرقه‌ بهاییت و وهابیت را از موارد دیگری دانست که در دوره فرجی دانا رشد کرده، او همچنین به قبح زدایی از آشوبگران، ترویج مارکسیسم، سیاه نمایی علیه مجلس، نمایندگان و سازمان صداوسیما، کمرنگ شدن نقش استعمار در وقایعی چون 28 مرداد، زیرسوال بردن پشتوانه نظری انقلاب، تمجید از آیت‌الله منتظری و مخدوش دانستن نظریه ولایت فقیه، پرداختن به خواننده‌های مساله‌دار خارج از نظام، زیرسوال بردن تسخیر لانه جاسوسی اشاره کرد.

آصفری در پایان با بیان اینکه در 16 آذر سال گذشته به نظام توهین شده گفت: امروز مجلسی وزیر را استیضاح می کند که تعامل خود را با دولت نشان داده و پیش از این بیشترین رای اعتماد را به وزرا داده است. بنابراین اگر امروز مجلس تصمیم به استیضاح گرفته تکلیف دیگری ندارد.

پخش کلیپی از مراسم شانزده آذر 92 در جلسه استیضاح

در میان سخنرانی موافقان استیضاح وزیر علوم، محمدحسن آصفریکلیپی از مراسم شانزده آذر سال گذشته را در مجلس به نمایش گذاشت.

به گزارش ایسنا، این کلیپ که ظاهرا مربوط به سخنرانی محمدرضا خاتمی در مراسم شانزده آذر دانشگاه تهران در سال گذشته بود، بخش‌هایی از سخنرانی محمدرضا خاتمی را نشان می‌داد که وی در آن گفته بود «اینها زور دارند، پول دارند ولی عقل ندارند».

در این کلیپ همچنین محمدرضا خاتمی گفته بود «اینها بخش‌های بسیار کوچکی از جریان‌های سیاسی کشور هستند و نباید اصولگرایان را با آنها یکی بدانیم».

در حالیکه محمدحسن آصفری گفته بود مدت این کلیپ سه دقیقه است علی‌اصغر زارعی که به عنوان یکی دیگر از موافقان استیضاح قرار بود سخنرانی کند خواستار توقف پخش این کلیپ شد تا بتواند فرصت بیشتری برای بیان استدلالات خود در مورد وزیر علوم داشته باشد.

پیش از این در زمان سخنرانی نقوی‌حسینی یکی دیگر از موافقان استیضاح وزیر علوم کلیپی علیه فرجی‌دانا در صحن علنی به نمایش در آمد که بخشی از آن مربوط به جلسه فرجی‌دانا با تشکل‌های دانشجویی بود و بخشی از آن به سخنان توفیقی در جمع متحصنین سال 88 اختصاص داشت.

ادعای 3 هزار بورسیه واقعیت ندارد

نایب رییس کمیسیون آموزش و تحقیقاتی مجلس گفت: ادعای سه هزار بورسیه در نهایتا با بررسی و به اذعان خود مسئولین وزارت علوم نهایتا به 190 نفر کاهش پیدا کرد.

به گزارش ایسنا، علی اصغر زارعی در سخنان خود در موافقت با استیضاح وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: من در رای اعتماد جزو کسانی هستم که برای آقای فرجی دانا تلاش کردم که خود ایشان هم شاهد هستند، اما فرآیندی پیش آمد وبیش از 6 ماه طول کشید، بخصوص در چهار ماه گذشته که من خودم در 6 جلسه حضور داشتم و در این جلسات از مجلس بسیاری از افراد حضور داشتند.

وی ادامه داد: من بحث خود رابه بحث بورسیه ها محدود می‌کنم، بحث ما در ابتدا بحث‌های دیگری بود اما به یک‌باره دکتر صدیقی معاون دانشجویی وزارت علوم مصاحبه‌ای کردند مبنی بر اینکه 3 هزار بورس غیر قانونی در دولت گذشته صورت گرفته است.

نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس خاطر نشان کرد: در همین راستا اعضای کمیسیون از وزیر دعوت کردند تا در این رابطه توضیحات خود را ارائه کنند که ایشان تشریف نیاورده و خود دکتر صدیقی آمدند، کمیسیون آموزش مسئولان سابق امور دانشجویی را نیز دعوت کرد که در همان جلسه معلوم شد وقتی آقایان گزارش دادند برخی افراد زیر معدل 14 و بعضا 16 بورسیه شدند، مسئولان قبلی نیز اعلام کردند که شورای مرکزی بورس که طبق قانون مجلس تشکیل می شود در همه‌ی دولت‌های گذشته مصوباتی دارد که آن مصوبات نیز باید مد نظر قرار بگیرد.

زارعی افزود: کمیسیون آموزش کمیته ویژه‌ای تشکیل داد و ما دو جلسه در سازمان امور دانشجویی بودیم و دو روز نیز خود من شخصا پرونده‌ها را مطالعه کردم.

وی با بیان این که از ابتدا مشخص بود که لیست‌ها با عجله تنظیم شده است تصریح کرد: در جلسه اول قرار شد لیست‌ها کامل شود چرا که فقط نام و نام خانوادگی افراد در آن موجود بود و هیچ اطلاعاتی از افراد بورسیه شده وجود نداشت که دوستان هم پذیرفتند برای جلسات بعد آنها را آماده کنند.

نماینده‌ی مردم تهران خاطرنشان کرد: در همان جلسه مطرح شد که شما چرا گفتید فرزندان مسئولین در این بورسیه ها بودند واین موضوع نیز در سایت‌ها منتشر شده که آنها پاسخ دادند، ما این را نگفتیم و دستگاههای نظارتی این کار را کردند که ما گفتیم پرونده‌ها را بیارید ما ببینیم.

زارعی در ادامه بیان کرد: در جلسات بعد پرونده‌ها اما در تعداد محدودتری به کمیسیون ارائه شد که وقتی ما این پرونده‌ها را بازبینی کردیم در هیچ یک موضوع خاصی نبود و دوستان نیز مدعی بودند چنین ادعایی نداشتند وفقط در یکی از پرونده‌ها فرزند یکی از روسای دانشگاهها یک سال سن بالاتری داشته است.

وی همچنین گفت: در جلسات بعدی لیست‌ها اصلاح شدند، بر این اساس بنا شد که شورای مرکزی بورس که مسئولین قبلی مدعی بودند آنها را اعمال کردند بازنگری شود که در مجموع بعد از آن جلسه مدیر کل امور بورس وزارت علوم نامه‌ای را خطاب به بنده تهیه کردند که طبق آن اعلام کردند این مصوبات کمیسیون قبلی که بیان شده در خصوص معدل وضعیت تبدیل به خارج‌ها به شرح دیگری شده است.

نایب رئیس کمیسیون آموزش با اشاره به این تبدیل وضعیت‌ها گفت: از 22 نفر به 4 نفر ، از 213 نفر به 34 نفر و به همین روال تبدیل شده بود و به دلیل کمبود وقت باید بگویم که در مجموع تمام ادعای دوستان ما به 190 نفر کاهش پیدا کرد که اگر تمام مصوبات شورای مرکزی بورس اعمال شود به کمتر از یک دهم تقلیل پیدا کرد.

زارعی در ادامه اظهار کرد: به استناد دوستان این عدد 3 هزار نفر واقعیت ندارد، در صورتی که ما معتقدیم هر که تخلف کرده باید با آن برخورد شود و ما ادعا داشتیم که چرا فضا را خراب می‌کنیم و منتشر می‌شود که برای بورسیه آشنایان نمایندگان مشکل ایجاد شده و به همین دلیل می‌خواهند وزیر را استیضاح کنند.

وی در پایان گفت: برای خود بنده گفتند که 3 تن ازبرادرانمان از این بورسیه استفاده کردند در حالی که یکی از برادران من در ابتدای انقلاب به شهادت رسید و دو نفر دیگر نیز بازنشسته هستند واصلا دانشگاه نرفتند سوال من این است که چرا باید چنین فضایی ایجاد شود و برخی از نمایندگان که قبل از دوره نمایندگی بورس بودند و بعد وارد مجلس شدند بورس خود را متوقف کردند، این فضا سازی‌ها و بداخلاقی‌ها جزو دلایی است که ما را به اینجا رساند.

لاریجانی: رییس جمهور از بورس استفاده نکرده است

رییس مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز درباره اظهارات زاکانی که به عنوان موافق استیضاح وزیر علوم صحبت کرد توضیحاتی داد و گفت: رئیس جمهور از بورس استفاده نکرده است.

به گزارش ایسنا، علی لاریجانی بعد از سخنان علی اصغر زارعی به عنوان موافق استیضاح وزیرعلوم در توضیحاتی با اشاره به سخنان زاکانی به عنوان دیگر موافق این استیضاح، گفت: آقای زاکانی در سخنان خود گفت به نظرم بخش زیادی از وزرا و معاونان رئیس جمهور از این موهبت بورس بهره‌مند بوده‌اند که در این زمینه حجت‌الاسلام والمسلمین انصاری معاون پارلمانی رئیس جمهور در نامه‌ای که به دست بنده رسید اعلام کرده است این سخنان خلاف بوده و دکتر روحانی از بورس استفاده نکرده است.

وی افزود: من گفتم این را تحقیق کردند ونوشته‌ی آقای زاکانی که از روی ورقه می‌خواندند این بود که بخش زیادی از وزرا و معاونین رئیس جمهور بورس بوده‌اند اما وقتی من گفتم فیلم را دیدند غیر از این بود و آقای زاکانی گفتند به نظرم بخش زیادی از وزرای محترم و معاونین ایشان و ریاست جمهوری از این موهبت استفاده کردند.

لاریجانی همچنین بیان کرد: ظاهرا سبق لسانی صورت گرفته ، در نوشته چیز دیگری بوده و در بیان اشتباه گفتند.

رئیس مجلس یاد آور شد: علی ایاحال رئیس جمهور از بورس استفاده نکردند و اگر اشتباهی در بیان بوده تصحیح می‌شود.